1 den
Šuchoce nám pod nohama, když se projdeme po podzimní zahradě. Uklouznout se na něm, když ho necháme na terase. Na podzim je všude a byla by velká škoda, kdyby skončilo jako odpad ve sběrném dvoře. Dejme mu šanci a využijme ho v zahradě naplno. Jak tedy využít spadané listí?
Listí v zahradě
- listovka
Pokud se nám nechce listy sbírat, listová hrabanka je jednoduchým a užitečným způsobem, jak využít nahrabané listí na kope. Po rozkladu kopy listí vznikne tzv. „Listová hrabanka“, která se dá využít jako čerstvá organická složka na obohacení všech typů půdy.
Rychlejší a výživnější bude, když si dáme trochu více námahy a listy nadrtit. Dobrým pomocníkem nám může být zahradní drtička či sekačka. Kopu potřebujeme zahřát a to nám umožní dusík. Do listovky ho přidáme v podobě hnoje v poměru 1: 5. Tento efekt dosáhneme i přidáním posečené trávy. Jednou za dva až tři týdny hromadu otočíme, aby se listy provzdušnilo a rozkládaly rychleji.
Na listovku můžeme použít všechny druhy listů, dokonce i ořechové. Listy ze stromů jsou doslova vitamínovou bombou pro půdu.
Kopa listí v zahradě
- Zazimování rostlin
Spadané listí můžeme použít i jako ochranu před mrazem. Rostliny, které potřebují zazimovat nám budou vděčné za přírodní a teplou peřinu, kterou jim listy poskytnou. Na listí nasypeme i trochu hlíny, aby jejich neodfoukl vítr. Navíc listí pomůže udržet půdu vlhkou a postupným rozkladem zajistí rostlinám i výživu.
Vrstva nastýlky by neměla přesáhnout více než 5 centimetrů. Na jaře ji nezapomeňme ze záhonů odstranit, abychom rostlinám umožnili přístup ke světlu a vzduchu. Takovou nastýlku jistě ocení trvalkové záhony a ochráníme ní i kořeny okrasných keřů před mrazy.
Ochrana rostliny před mrazem pomocí mulče z listí
- Úkryt pro ježka
Tento roztomilý tvor by měl být vítán v každé zahradě. Živí se slimáky, hmyzem, housenkami a larvami. Poradí si dokonce i s myšmi či hady. Ježek je skvělým a ekologickým způsobem, jak se těchto nežádoucích hosty můžeme zbavit.
O svou úrodu ovoce a zeleniny se bát nemusíme. Ježek totiž není vegetarián. Nechme mu proto v zahradě větší kopu listí a přidejme občas i něco na přilepšení – kousek kočičí nebo psí konzervy. Ještě více se mu zavděčíme vařenými rybami, masem nebo vajíčkem. Přikrmujeme ho jen občas, aby nadále požíral zahradních škůdců. Kromě toho můžeme listy použít jako podestýlku pro hospodářská zvířata.
- Kompost
Na dobrý kompost se snažíme vybírat zdravé listy bez napadení škůdců nebo plísně. Samozřejmě, že v zahradě není čas hrát na Popelku, proto si můžeme dopomoci například vápnem, které přimícháme do listí. Takto ošetřené listí můžeme přidat do kompostéru až po dvou týdnech.
Před kompostováním je vhodné listy podrtit. Do kompostéru se hodí nejvíce suché listí bez ohledu na jeho druh. Na kompostování jsou vhodné i listy z ořechu nebo dubu, ačkoliv ty se rozkládají o něco pomaleji. Jednou za dva týdny kompost promícháme. Ze shnilých listů vznikne hustý a výživný kompost, který reguluje zápach a dopřeje půdě mnoho živin.
Kompost z trávy a listí
- Mulč
Jde o sekání trávníku sekačkou tak, aby se posečená tráva rozomlela na co nejmenší kousky bez sběru s tím, že materiál se ponechá na ploše jako hnojivo. Výška trávníku by neměla klesnout pod přibližně 5 – 6 centimetrů, aby byl trávník schopen přijmout toto množství hmoty. Po několikanásobném mulčování je třeba povrch trávníku provzdušnit.
Mulčujeme pouze tehdy, když je trávník, na kterém je listí napadané, aktivní, tedy při venkovní teplotě nad 6 ° C. Listí musí být kromě toho suché, nepřilepenou a nezmrzlý. Práce je nejefektivnější především v říjnu a začátkem listopadu.