Ze záhonů jsme vybrali poslední zeleninu a zůstaly prázdné záhony. Co s nimi teď? Třeba do nich zarývat hnojivo?
Rytí zahrady na podzim
To závisí také na tom, kolik času zbývá do prvních mrazů a co na záhonech budeme pěstovat příští rok. Pokud to budou zeleniny náročné na humus a dusík (kapustoviny, tykvovité, brambory …), tak na podzim do půdy zapravíme kompostovaný hnůj nebo kompost obohacený živinami.
Při plodové zelenině upřednostníme kompost obohacený živinami, při kořenové zelenině podobně, jen s dusíkem to nepřeháníme. Cibulovinám zase stačí kvalitní zahradní půda obohacená univerzálním hnojivem.
V pískových půdách použijeme hnojiva rozpustné ve vodě (zejména dusíkaté a draselné) raději až v předjaří, aby je sněhová voda nesplachujeme do podloží mimo dosah kořenů. Pro zlepšení struktury, kvality půdy a na její obohacení humusem můžeme vysít semena tzv. zeleného hnojení.
Pokud je do zimy ještě alespoň 30 – 40 dní, do pařeniště můžeme vysít brzkou ředkvičku, vodníci, polníček, vysít nebo vysadit sazenice brzkého salátu. Těsně před příchodem mrazů do připravené půdy vysejeme i mrkev či petržel (do zimy však nesmí vyklíčit).