Dny pasivních domů 2021 – aktivní víkend v pasivních domech

on

|

views

and

comments

O kvalitní architektuře pasivních budov, tvorbě zdravého životního prostředí a o dalších výhodách se můžete přesvědčit 12. -14. listopadu, kdy se budou konat Dny pasivních domů 2021.

Letos pořádáme akci online i živě. Využijte jedinečnou příležitost a poznejte inspirativní pasivní domy, nebo se vyberte přímo navštívit některé z nich po celém Slovensku a také v Česku.

Mnoho investorů se inspirovalo právě při návštěvě pasivních domů a proto jsou i oni ochotni přivítat ve svém domě návštěvníky a zprostředkovat jim své zkušenosti z výstavby a bydlení v takovém domě.

Jaký je rozdíl mezi pasivními budovami a budovami s téměř nulovou potřebou energie – A0?

Rozdíl není velký. Budovy A0 vycházejí z principů pasivních domů, ale u pasivních domů jsou požadavky ještě přísnější, zejména co se týče parametrů konstrukce, eliminace tepelných mostů, průvzdušnosti obálky budovy, součástí je instalace větracího systému s rekuperací tepla.

Důležitý je architektonický koncept, orientace budovy a umístění na pozemku. Pro kvalitní realizaci je charakteristická vysoce efektivní tepelně izolační obálka budovy, okna s trojitým izolačním zasklením, s pasivním využitím solárních zisků, avšak v létě zastíněné venkovními roletami, žaluziemi či vhodnou konstrukcí. Ke snížení spotřeby primární energie mohou výrazně přispět fotovoltaické panely a použití tepelného čerpadla.

Jak je to s počáteční investicí, dá se budova v pasivním standardu postavit za stejné, nebo dokonce nižší náklady než standardní budova?

Náklady na výstavbu mohou být srovnatelné, obyčejně se však vstupní investice navýší o 5 – 8%, to se to však majiteli vrátí na snížených nákladech za provoz domu. Pasivní dům je svou úsporností a kvalitou vnitřního prostředí nejlepší investice do budoucnosti.

Pasivní domy poskytují výhody svým obyvatelům a zároveň má jejich výstavba i pozitivní dopad na životní prostředí, říká Ľubica Šimkovičová, předsedkyně Institutu pro pasivní domy (IEPD):

„To je hlavní předností energeticky úsporné výstavby. Takové stavby mají velmi nízké náklady na provoz, měsíční výdaje za energie jsou na úrovni 70 EUR u rodinného domu s obytnou plochou cca 160 m2. Zároveň získává majitel kvalitní a hodnotnou stavbu.

Čím méně energie spotřebuje budova na svůj provoz, tím méně emisí oxidu uhličitého vyprodukuje. Proto je velmi důležité stavět pasivní domy. „

Share this
Tags

Must-read

Jak pěstovat pekingské zelí?

Rádi bychom pěstovali pekingskou zelí. Vysévá se přímo na záhon nebo ji třeba pěstovat ze sazenic? Pekingská zelí Pekingskou zelí již přes 3 000 let pěstují...

Ještě nemáte v zahradě rebarboru? Říjen je na její výsadbu ideální

Rebarbora patří mezi vytrvalou zeleninu a v poslední době je oblíbenější. Vysadit si ji můžeme na jaře, ale i během podzimu, ideální je na...

5 skvělých tipů, jak využít spadané listí

1 denŠuchoce nám pod nohama, když se projdeme po podzimní zahradě. Uklouznout se na něm, když ho necháme na terase. Na podzim je všude...
spot_img

Recent articles

More like this