Dny pasivních domů 2021 – aktivní víkend v pasivních domech

on

|

views

and

comments

O kvalitní architektuře pasivních budov, tvorbě zdravého životního prostředí a o dalších výhodách se můžete přesvědčit 12. -14. listopadu, kdy se budou konat Dny pasivních domů 2021.

Letos pořádáme akci online i živě. Využijte jedinečnou příležitost a poznejte inspirativní pasivní domy, nebo se vyberte přímo navštívit některé z nich po celém Slovensku a také v Česku.

Mnoho investorů se inspirovalo právě při návštěvě pasivních domů a proto jsou i oni ochotni přivítat ve svém domě návštěvníky a zprostředkovat jim své zkušenosti z výstavby a bydlení v takovém domě.

Jaký je rozdíl mezi pasivními budovami a budovami s téměř nulovou potřebou energie – A0?

Rozdíl není velký. Budovy A0 vycházejí z principů pasivních domů, ale u pasivních domů jsou požadavky ještě přísnější, zejména co se týče parametrů konstrukce, eliminace tepelných mostů, průvzdušnosti obálky budovy, součástí je instalace větracího systému s rekuperací tepla.

Důležitý je architektonický koncept, orientace budovy a umístění na pozemku. Pro kvalitní realizaci je charakteristická vysoce efektivní tepelně izolační obálka budovy, okna s trojitým izolačním zasklením, s pasivním využitím solárních zisků, avšak v létě zastíněné venkovními roletami, žaluziemi či vhodnou konstrukcí. Ke snížení spotřeby primární energie mohou výrazně přispět fotovoltaické panely a použití tepelného čerpadla.

Jak je to s počáteční investicí, dá se budova v pasivním standardu postavit za stejné, nebo dokonce nižší náklady než standardní budova?

Náklady na výstavbu mohou být srovnatelné, obyčejně se však vstupní investice navýší o 5 – 8%, to se to však majiteli vrátí na snížených nákladech za provoz domu. Pasivní dům je svou úsporností a kvalitou vnitřního prostředí nejlepší investice do budoucnosti.

Pasivní domy poskytují výhody svým obyvatelům a zároveň má jejich výstavba i pozitivní dopad na životní prostředí, říká Ľubica Šimkovičová, předsedkyně Institutu pro pasivní domy (IEPD):

„To je hlavní předností energeticky úsporné výstavby. Takové stavby mají velmi nízké náklady na provoz, měsíční výdaje za energie jsou na úrovni 70 EUR u rodinného domu s obytnou plochou cca 160 m2. Zároveň získává majitel kvalitní a hodnotnou stavbu.

Čím méně energie spotřebuje budova na svůj provoz, tím méně emisí oxidu uhličitého vyprodukuje. Proto je velmi důležité stavět pasivní domy. „

Share this
Tags

Must-read

Komínová vložka zlepší tah komína

Když nám komín začne špatně táhnout a v místnosti ucítíme spaliny, je čas na jeho rekonstrukci. To většinou potvrdí při pravidelné revizi také odborný...

Dětské postele mohou mít mnoho podob. Vždy ale musí být kvalitní

Vybavovat dětem dětský pokoj může být velká legrace. Najít totiž lze krásný, barevný a zajímavý dětský nábytek, který je radost objednat. Dětem můžete udělat...

Maxisukně letí

Největším hitem letošního jara a léta budou maxisukně. Meteorologové hlásí chladnější období a ne příliš velké horka, tak vám maxisukně přijde k duhu. Není...
spot_img

Recent articles

More like this